News


Daňové dopady do DPH při poskytnutí darů na Ukrajinu

Finanční správa v reakci na časté dotazy zveřejnila na svých webových stránkách informace o některých daňových dopadech poskytnutí darů souvisejících se současnou vlnou solidarity na podporu Ukrajiny.

Postupně se finanční správa vyjadřuje k vybraným dopadům do daně z přidané hodnoty s těmito závěry:

  • Poskytnutí finančních darů (a to jak hotovostně, tak bezhotovostně) není předmět DPH a v daňovém přiznání se neuvádí.
  • Při poskytnutí hmotných darů je nutné rozlišit účel nákupu darovaného zboží. Pokud plátce nakoupil zboží za účelem darování a nikoliv pro svoji ekonomickou činnost, nemá nárok na odpočet daně, darování není v tomto případě předmětem DPH a v daňovém přiznání se neuvádí.

Pokud plátce nakoupil darované zboží pro svoji ekonomickou činnost a uplatnil nárok na odpočet daně je třeba dále rozlišit zda:

  • Dar dodal v tuzemsku humanitární nebo dobročinné organizaci, která jej v rámci své činnosti odešle nebo přepraví na Ukrajinu. V tomto případě je poskytnutí daru osvobozeno s nárokem na odpočet podle § 68 odst. 15 zákona o DPH. Jako důkaz o splnění podmínek pro osvobození lze použít například prohlášení humanitární organizace o vývozu zboží na Ukrajinu v rámci dobročinných účelů.
  • Dar poskytnul v tuzemsku jiným osobám než humanitární nebo dobročinné organizaci. V tomto případě je plátce povinen uplatnit daň na výstupu dle § 13 odst. 4 písm. a) a § 13 odst. 5 zákona o DPH.
  • Dar poskytnul osobám na Ukrajině. V tomto případě plátce uplatní taktéž daň na výstupu dle § 13 odst. 4 písm. a) a § 13 odst. 5 zákona o DPH.
  • Prodej zboží plátcem DPH humanitární nebo dobročinné organizaci. V případě prodeje zboží plátcem DPH některé humanitární či dobročinné organizaci, která jej v rámci své činnosti odešle nebo přepraví na Ukrajinu, je takové dodání zboží osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně podle § 68 odst. 15 zákona o DPH. Jako důkaz o splnění podmínek pro osvobození lze opět použít výše zmíněné prohlášení humanitární organizace o vývozu zboží na Ukrajinu v rámci dobročinných účelů.

Pro více informací k této problematice se na nás neváhejte obrátit nebo navštivte stránky finanční správy.Jsou tady Ukrajinci s mercedesy, mnohem víc je ale matek v nouzi, varují odborníci

Radek Bartoníček
16. 6. 2023 12:31
Uprchlíci z Ukrajiny se od července dostanou do potíží, varují nevládní organizace, které jim pomáhají. Změní se podmínky pro bezplatné ubytování nebo vyplácení humanitární dávky. "Ze systému vypadne mnoho lidí, kteří nebudou schopni zajistit si příjem, aby tady mohli důstojně žít," varuje Markéta Hronková, ředitelka organizace La Strada.

Magda Faltová a Markéta Hronková patří mezi zástupkyně neziskových organizací, které varují před problémy, které Ukrajincům přináší Lex Ukrajina 5. Říká se mu Lex Ukrajina 5 a od loňského začátku ruské války je to už pátý zákon o české pomoci uprchlíkům. Kvůli němu stát od 1. července přestane vyplácet Ukrajincům solidární příspěvek na bydlení. To nouzové hodlá lidem platit pět měsíců. Pak si ho budou muset hradit sami, nebo se přestěhovat. Výjimku mají děti, lidé nad 65 let či postižení.

Zákon kritizuje hned několik neziskových organizací, které jsou s uprchlíky v kontaktu. Mnozí budou podle nich v ještě obtížnější situaci než nyní.

"Ano, jsou tu i uprchlíci, kteří jsou bohatí, vidíte je v mercedesech. Ale to nejsou ti, kteří žádají o sociální dávku," upozornila v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. Mnohem více je podle ní těch, kteří nemají pořádné bydlení ani práci. Přestože se pracovat snaží.

"Většinou jsou tady lidé, kteří zanechali na Ukrajině všechno. Přišli s málem, a když měli úspory, tak je už vydali za různé náklady, například na rodinu. Pro nás je typický klient matka s jedním až dvěma dětmi, která pracuje a podporuje své děti," sdělila Faltová.

Rusko napadlo Ukrajinu loni 24. února. Už během prvního týdne po útoku opustil zemi podle odhadů OSN milion uprchlíků. Přes Polsko, Slovensko a Rumunsko směřovali dále na západ do Evropy. K začátku letošního dubna jich OSN na evropském území evidovala přes 8,1 milionu. Ke stejnému datu bylo v Česku 325 tisíc ukrajinských běženců, uvedlo ministerstvo vnitra.Epizoda podcastu Business Club 15

Kopečný: Ukrajinci nechtějí charitu, ale rovnocenné byznysové partnerství. Více na Spotify.Dary pro Ukrajinu a odpočet z daní

Dary pro Ukrajinu, které dnes poskytuje válkou těžce zkoušené zemi mnoho Čechů, ale i Ukrajinců žijících v ČR, si mohou podnikatelé odečíst z daní. Podrobnosti najdete v článku BusinessInfo.cz.